YAPISAL ÇELİK

yapisal_celik_1

Yapısal Çelik

Yapısal Çelik Depreme Dayanıklıdır

Türkiyedeki yapılar yenilenirken betonarmenin yanı sıra çeliğe de yer verilmeli. Unutulmamalıdır ki betonarme yapılara göre, çok daha esnek ve hafif olan Çelik Sistem yapılar, deprem anında tahliye için zaman kazandırır ve çok büyük dizayn hataları yapılmadığı takdirde en kötü durumda bile içindeki insanlara yaşam alanı bırakır. Ve aynı zamanda Çelik Yapı ekonomiktir ; Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik Sistem , taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde Çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları, ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için, çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir.Bu da, yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri, insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerini sağlamaktadır.

 

Yapısal Çelik Avantajları

ÇELİĞİN ÖNEMİ :

Türkiye’deki 19 milyon konutun yarısının önümüzdeki 10 yılda yenileneceği öngörülmektedir. “Yeni kentler kurulurken hızlı, depreme dayanıklı, çevreci ve ekonomik bir dönüşüm için, Çelik YAPI yapılara da yer verilmeli. Çünkü Çelik yapı yapılar belirli bir kalitede üretilir ve kontrol sürecinden geçer”.


YAPISAL ÇELİK KALİTELİDİR ;

Tüm dünyada uluslararası standartlarla belirlenmiş özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeliğin kalitesi, üretiminin her aşamasında kontrol edilerek belgelenmektedir. Yapımcı ya da kullanıcı, malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap değerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadır. Betonun içine gizlenmediğinden, projeye ve standartlara uygunluğu her zaman denetlenebilme imkanı sağlamaktadır. Ağır sanayide yüksek teknoloji gerektiren alanlarda ciddi imalat tecrübemiz olmamasına rağmen, imalat/Çelik Sistem konstrüksiyon, yerli sanayimizin en güçlü olduğu alan olarak göze çarpmaktadır.


PASLANMAZLIK YAPISAL ÇELİK İÇİN AVANTAJDIR;

Hafif Çelik Yapılar taşıyıcı üretiminde, galvaniz kaplı Çelik Sistem kullanıldığından korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamaktadır


ÇELİK YAPI SİSTEMLERİ KONTROL EDİLEBİLİR

ürkiye’nin en önemli sorunlarından birinin de kontrolsüzlük olduğunu gözönünde tutarsak, “Çelik yapılarla bu sorun ortadan kalkar. Çünkü Çelik yapıların en önemli özelliklerinden biri de izlenebilir ve kontrollü bir sürecin ürünü olmalarıdır. Hem ham malzemenin üretimi hem de yapı konstrüksiyonunun imalatı fabrika ortamında yapıldığından, üretim tesislerinin bünyesinde oluşturulan kalite sistemi ile tüm aşamalar son derece titiz bir şekilde kontrol edilir. Bu şekilde ortaya çıkan ürün, ülkemizin en büyük problemi olan kontrolsüzlük veya kontrol mekanizmalarındaki keyfiyete son verir” açıklamasında bulundu.


YAPISAL ÇELİK YAPILAR ÇEVRECİDİR

Çelik Yapı elemanları geri dönüştürülebilen bir yapı malzemesidir.” . Yani Çelik Yapı çevrecidir : Çelik Yapı , dayanıklı ve tekrar kullanılabilen bir malzemedir. Çelik Sistem binaların sökülmesiyle çıkan malzeme, geri kazanılmaktadır. Hafif Çelik Yapı malzemeden yapılan bir binanın iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karşılık, benzer bir yapıyı ahşaptan yapmak için yaklaşık 50 ağacın kesilmesi gerekmektedir.